Gravyer Peynir

₺450,00 / kg

Erzurum Kars Bakkaliyesi Gravyer Peyniri; Erzurum ve Kars illerinin sınırları Allahu Ekber dağının zirvelerinden geçen o eşsiz yayla ve sıra dağlarda 3000 mt rakımda otlayan büyükbaş hayvanların ph değeri yüksek, kaliteli sütlerinden elde edilen çok değerli bir peynir çeşitidir.

 

Not: Bu ürün tartılarak satılır. Yaklaşık 225,00 TL dir. Bir paket ağırlığı 400 ile 600 gr arasında değişebilir.

Genellikle meze sofralarında tercih edilir. Tadı yoğun olduğundan kahvaltı sofralarında tercih edilmez.

Peynirlerin kralı olarak da bilinen Gravyer Peyniri 1800 lü yıllarda İsviçrelilerin Kafkasya Bölgesine (Gürcistan-Ermenistan Bölgesi) geldiklerinde Zavot adı verilen sığır türünün sütünden yapmış oldukları bir peynir çeşididir. Kars gravyer peyniri; Emmental Peyniri (İsviçre kökenli bir peynir çeşidi) ile Gruyere Peyniri (İsviçre Kökenli bir peynir çeşidi) tadları arası bir tada sahiptir. Üzerinde iki peynirinde özelliğini taşır; yapı olarak deliklerinden dolayı Emmental Peynirine benzerken, olgunlaştırma süreci Gruyere peyniri gibidir.

Kars gravyeri yağlı sütten yapılmaktadır, dolayısı ile besin değeri yüksek bir peynirdir. Genişçe bir kazana boşaltılan süt, altından ısıtılarak mayası verilmiş bir şeklide sürekli karıştırılarak katı bir hale getirilir. Süzülen peynir sonrasında haşlanır ve yuvarlak büyük kalıplara doldurulur. Suyunu tamamen atması için pres makinalarında preslenir. Tekerlek halini alan gravyer bir kaç gün boyunca alt üst ters çevrilir. Daha sonra yaklaşık on gün tuz havuzlarında bekletilir. Sonrasında sıcak odaya alınır burada da yine dış yüzeyinden tuzlama işlemi devam eder, sonrasında serin odalarda 20-25 gün bekletilir ve soğuk hava depolarına konulur. Gravyer peyniri içerisindeki probiyotik bakteriler bu süre zarfında uykuya geçerler. Peynir tüketilmeye başlandığı andan itibaren sindirime karışan bakteriler uyanırlar ve vücuda faydalı hale gelirler.

Kars Gravyerinin nasıl yapıldığına değindikten sonra tüketimi ile ilgili şu bilgiler verilebilir; Gravyer peynir imalatından 8-9 ay sonra tüketilebilir. Fakat şarap mezesi olarak tüketilmek istenirse, gravyerin en az 12 ay beklemiş olması gerekmektedir. Raf ömrü ise toplam 36 aydır.

Buzdolabı veya derin dondurucuda saklayınız. Kurumaması için streç filmle kaplayabilirsiniz. Koruyucu madde içermediğinden uzun süre bekleyince küflenebilir. 15 günden fazla sürede tüketecekseniz derin dondurucuda saklamanız tavsiye edilir. Hava ile temas etmediği sürece buzdolabında saklanabilir.

Kendi yorumunuzu yazın

Mevcut değerlendirmeler

Yeşim
Ben çok beğendim , severek yedim. Tekrar sipariş vereceğim.
21.06.2021
ali
"Erzurum http://karsbakkaliyesi.com "
03.06.2021
Cenk
Enfes bir lezzet, özellikle şarabın yanında.
12.05.2021
Hüseyin
Bu peynir harika, fiyatıda makul bence. Pişman olmayacağınıza garanti veririm.Tüm ürünleri kaliteli. Market kalarlarına 10 basar. Alın yiyin ve diyeceksinizki “şimdiye kadar ben kaşar yememişim”.
08.05.2021
mehmet
Deneme amaçlı birkaç ürün yanında bu üründen de aldım. Ürün çok güzel, ambalajlama çok çok iyi (köpük kutuya konulmuş ve kutu içine de buzmatik konulmuş), ayrıca firma ile iletişim gayet iyi. Her açıdan tavsiye ediyorum, hiç çekinmeden alış-veriş yapabilirsiniz.
07.12.2020
AHMET CANSIZ
ARADIĞIM LEZZET GERÇEKTEN YETERİNDE  DEMİNİ ALMİL BEKLETİLMİŞ GRAVYER PEYNİR KARS BAKKALİYESİNDEN ALINIR
ADAMLAR İŞİN İN HAKKINI VERİYOR TEŞEKKÜRLER UĞUR BEY
22.06.2020
KAMURAN Z.
NEFİS TAT HİÇ BU KADAR İYİ GİDENİNİ GÖRMEDİM YALNIZ ÇOK PAHALI
14.06.2020
SAYGIN C.
ABİ BU NE YA! YENİR Mİ? BUNDAN 1 KİLO ALANA .3 KİLO ET AL EVDE KURBAN BAYRAMI YAŞAT ... YİNEDE TADIMLIK YOLLARSANIZ DENEYİP PUAN ARTTIRABİLİRİM :)))
04.05.2020
Çiğdem
Paketleme güzel. Eski kaşarın biraz değişik hali. Yedikten sonra ağızda hafif ve tuhaf bir acılık hissi uyandırıyor. Bana göre tuzu az. Ben tuzlu sevdiğim için olabilir. Herkesin hoşlanacağı bir tat değil. Alıp almamak tercih meselesi.
22.02.2020
Talat Ö.
Bilmeyenlere biraz ağır gelebilir. Yine de çok güzel bir peynir bence
22.01.2020
Aylin B
çok pahalı
14.01.2020
Can T.
şarapla beraber harika oluyor
07.01.2020
Naz Durna
Şimdiye kadar yediklerimin içinde en iyisi diyebilirim.
04.11.2019
Hatice K.
Adı ve tadı çok bilinmeyen ama meze olarak kullananların evinden eksik etmediği peynir.
29.10.2019
Emre
Gravyer peynirin müptelasıyım ve bir süredir sadece gravyer peynir siparişi veriyorum. İlgi alakanız ve kalitenizden çok memnun kaldım. En kısa zamanda diğer ürünlerinizi de deneyeceğim mutlaka.
11.08.2019
Mümtaz F
hiç eski kaşara benzemiyor direk çöpe attım.
10.03.2019
Koray
Uzun yıllardır alışveriş yapıyorum. Hiç sorun yaşamadım. Genellikle aldığınızdan biraz fazla da oluyor ürünün gramajı. Ürünler taze, lezzetli, kaliteli ve oldukça uygun piyasaya göre.
21.11.2018

  • Sadece kayıtlı kullanıcılar Yorum yazabilir

Bu Ürünü alan müşteriler aynı zamanda bunlarıda satın aldı

Yıllanmış Eski Kaşar

Normal Fiyat : ₺310,00

₺325,00 / kg

Ev Ketesi

-
₺19,50 / ad

Erzurum Lavaş Ekmeği

-
₺35,00 / ad