Karakovan Petek Bal (Tabak)

₺346,50 / kg

Doğal mumlu karakovan çiçek petek balı Erzurum da mumsuz bir şekilde arıların kendi yaptığı hakiki baldır. Bölge yüksek rakımlı olduğu için gerek rayiha gerek koku gerekse lezzet açısından tavsiye etiğimiz karakovan ballar arasındadır. Bu doğal lezzet sofralarınıza gelmeden özellikle bölgede ki kekik diken geven ve bunun yanısıra binlerce çiçekten aldığı şifayı size sunmaktadır. Erzurum karakovan balı çeşitli renklerde olabilir. Karakovan demek balın kara olması anlamına gelmemektedir. Bu kovanın yapılışıyla alakalıdır. Karakovan alırken rakımı yüksek yerlerin, kırsal bölgelerin karakovan ballari tercih edilmelidir. Saklama koşullarına dikkat edilmeli bal kesinlikle buzdolabın a koyulmamalıdır. Asıl azmaz,bal kokmaz ata sözünden anlayacağımız gibi bal mucizevi yapılışının yanı sıra üretimi bittikten sonrada senelerce beklese bile bozulmaya uğramayan bir yapıya sahiptir. Özellikle üst solunum yolları enfeksiyonları başta olmak üzere vücut direncini arttırmak mideyi korumak ve yaralarını iyileştirmede yardımcı olmak bağışıklığı güçlendirmek içinde hastalıklardan korunmak içinde, hastalanınca iyileşmek içinde tüketimine düzenli bir şekilde devam edilmelidir. Karakovan Bal güvenilir yerden alınmalıdır. 1947 den beri Kars Bakkaliyesi olarak gerek üretim gerekse satışını yaptığımız karakovan ballarını güvenle sipariş verebilirsiniz. Kars Bakkaliyesi olarak 1947 den beri arıcılık ve bal satışı yapmakta olduğumuzu ve siz değerli müşterilerimize bir günlük değil yıllardır güvenle ve artarak bu ürünleri sunmakta olduğumuzu lütfen unutmayınız. Ayrıca ballarımızda Erzurum Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce aylık rutin olarak numune alınıp incelenmektedir. Bu nedenle Erzurum Kars Bakkaliyesi nden aldığınız balları güvenle, huzurla, sağlıkla tüketebilirsiniz.

 

Not: Bu ürün tartılarak satılır. Yaklaşık 433,13 TL dir. Bir tabak ağırlığı 1.100 ile 1.400 gr arasında değişebilir.

Karakovan Bal ne demektir ? Karakovan balı tüm peteğin arılar tarafından yapılmasıdır. Bu balın en büyük özelliği bal mumunun arı tarafından örülmüş olmasıdır. Diğer ballardan farkı peteği sağlamlaştırmak ve arının işini kolaylaştırmak için balın arasına sıkıştırılmış plaka mum konulmamasıdır. Aslında bu mumda arıların daha önce ürettiği petek balların süzülme işleminden arta kalan mumların eritilip işlenmesiyle elde edilir. Fakat sıkıştırıldığı için yenilirken ağızda dağılmaz ve balın yiyimini zorlaştırır. Karakovan balda ise mum ağızda daha kolay dağılır. Ayrıca karakovan balı üreticiye bağlı olarak şekerli veya şekersiz olabilir. Şekersiz karakovan balları tamamen doğal olan ballardır. Yine karakovan balı ile ilgili olarak yanlış bilinen hususlardan birisi de balın rengidir. Balın renginin koyu renkli olması balın karakovan balı olduğunu veya açık renkli olması karakovan balı olmadığını göstermez. Balın rengini, çiçek çeşidi ile yavru arıların petekte bulunup bulunmaması etkiler. Arılar, yavrularını koydukları peteklerin mumlarını yavrularını koruma içgüdüsüyle daha kalın örerler ve bu kalınlığın oluşturduğu sıcaklık ise peteğin renginin daha koyu olmasına neden olur.

 

İncelemiş olduğunuz Karakovan Petek Bal ürünümüz Çat/Erzurum yöresine aittir. Çiçek balıdır. Bal mevsiminde arıya şeker verilmemiştir. Karakovan özelliği olarak kovandaki peteği arı kendisi yapmıştır. Haricen balmumu verilmemiştir. Sitemizde yer alan diğer Karakovan Petek Bal (Çerçeve) ile aynı üründür, tek farkları çerçeveden kesilip tabaklanmış olmasıdır.

 

Bal gibi istismara açık ve çok çeşitlilik gösteren bir üründe Kars Bakkaliyesi olarak ürünlerimiz hakkında tüm bilgileri sizlere sunmaktayız. Bal çeşitlerimiz hakkında her türlü sorunuzu sağ alt köşede bulunan canlı destek hattımızdan sorabiliirsiniz.

Karakovan süzme bal orta ya gelişi itibariyle mucizevi bir baldır. ilk ortaya çıkması arıların gelişi güzel herhangi bir ağaca kovuğa özgürce yaptıkları hiç bir dış etken olmadan mumsuz oluşan doğal hakiki tabii baldır. Karakovan süzme bal vücudumuza zindelik, güç, kuvvet verir.

Bunun yanısırıra özellikle üst solunum yolları hastalıkların da, enfeksiyonların da (burun,boğaz ,nefes,nefes borusu,bronş yolları, bronşit, akciğere inen solunum yollarında ki rahatsızlıklarda)ciddi bir şekilde iyileştirdiği onardığı tedavi ettirici özelliği bulunduğu başta İngiltere Oxford üniversitesi,bir çok üniversite de balla alakalı tezler ve makaleler yayınlanarak da nu biliginin doğruluğu teyit edilmiştir.

Ve açıklamalara şöyle eklenmiştir; üst solunum yollarında kullanılan antibiyotikler direnç yitirdiğinden ve zararları fazla olduğundan dolayı, balla (kara kovan süzme, karakovanpetek,süzmebal,petek bal,kestane balı,kekik balı,papatya balı)yapılan tedavi hem zararsız hemde1 -2 gün kadar antibiyotiğe göre daha erken çözüm sağlamasına yardımcı olduğu anlaşılmıştır.

Yaklaşık 90 - 100 gram balda 320 -350 kolori bulunmaktadır. Bir tatlı kaşığı balda  ortalama 23 -25 kalori bulunmaktadır.

 Bunların yanısıra magnezyum,çinko,potasyum,fosfor,demir,kalsiyum, C vitamini ve B vitaminleri bulunmaktadır.

Alternatif tıpda uzman; Profösör İbrahim Saraçoğlu,Canan Karatay, Osman Müftüoğlu balın önemini vurgulayarak çeşitli kürler vererek balın önemine vurgu yapmışlardır.

Bal la,karakovan balıyla,süzmesiyle,peteğiyle yapılan araştırmalar ve her gün açığa çıkan yeni bilgiler balın insan ve sağlık üzerindeki etkisini her geçen gün daha önemli kılarak arttırmaktadır.

Özellikle yüksek performans sağlaması, güç kuvvet vermesi, yüksek enerji vermesiyle bilinen bal bir çok hastalıkta kullanılmaktadır.

ÖNEMLİ:1(bir) Yaşından küçük çoçuklara bal yedirilmemesi hususunda uzmanlar hem fikirdir.

 

Kendi yorumunuzu yazın

Mevcut değerlendirmeler

Serdar
Düşğnmeden gönüll rahatlıgıyla alabilirsiniz
22.09.2021
Serdar
Düşğnmeden gönüll rahatlıgıyla alabilirsiniz
22.09.2021
Rana
3 kez aldık çok memnun kaldık teşekkürler :)
25.05.2021
ilker
Uzun suredir alisveris yaptigim bir firma, gerek urunleri, gerekse musteriye saygili tutumlari ile hakikaten takdire degerler. Daha once sekersiz petek baldan cok memnun kalmistim, bir de bunu denemek istedim.
20.01.2021
KÜRŞAT
Ürünleri zaten kaliteli ve harika. Özellikle  Petek ve süzme balı süper herkese tavsiye ederim...
10.01.2021
Melahat T.
biz bu balın kilosona avcılarda 100 tl verip alıyporuz ama hem 60  tl den hemde aroma olarak çok da ha zengin bir şekilde sitenizden aldım üstelik iki günde kapıda ödeme sistemiyle geldi karakovan petek ın süzmesini de alacağım sırada o var teşekkürler ufuk bey
01.07.2020
FIRTA D.
ÇOK GÜZEL POLENLİ BİR BAL FİYAT OLARAK DA GAYET İDEAL ABARTILI DEĞİL ANALİZ RAPORUNUDA GÖNDERDİLER KARA KOVAN PETEK BAL
18.05.2020
Şeyma K.
#EvdeKalın arkadaşlar KarsBakkaliyesi evinize kadar gönderiyor
28.04.2020
Musa B.
Evde kaldığımız şu günlerde tüm ürünleriyle birlikte balın da en iyisini sizde buldum. Kalitenizi bozmazsanız daimi müşterinizim.
12.04.2020
Kerem
Gerçekten çok lezzetli, peteği çok yumuşak kahvaltınıza eşlik eden iyi bir lezzet.
16.01.2020
Alper Yolcu
petek balı bana sevdiren kars bakkaliyesi
12.12.2019
Demet
Grup ile gelmiştik bakkaliyenize. Balından peynirine pekmezinden tereyağına herşeyin adına baktırdınız ve emin olarak aldık. Genel olarak aldığımız herşeyden de memnun kaldık. Öncelikle alakanız ve lezzetli rüünleriniz için teşekkürler
19.03.2019

Buzdolabına koymayınız. Oda sıcaklığında saklayınız. Koruyucu madde olmadığından kristalize olabilir

  • Sadece kayıtlı kullanıcılar Yorum yazabilir

Bu Ürünü alan müşteriler aynı zamanda bunlarıda satın aldı

Yıllanmış Eski Kaşar

Normal Fiyat : ₺410,00

₺395,00 / kg

Tereyağı

-
₺310,00 / kg

Erzurum Lavaş Ekmeği

-
₺40,00 / ad