Kuru Kaymak

₺400,00 / ad

Erzurum İspir ilçemizin yerel ve yöresel nefis lezzetlerinden olan Kuru Kaymak tandırda sütün 10 saati aşkın bir sürede beklemesiyle oluşan çok lezzetli bir üründür. Yüzde yüz sütten oluşan Kuru Kaymak balın vazgeçilmez katığıdır. Balla beraber yenen bu ürünü ilk defa tadıyorsanız çok geç kalmışım hissini uyandıracak olan Kars Bakkaliyesi Erzurum İspir Kuru Kaymak saf, doğal, katkısız bir üründür. Bunun yanı sıra derin dondurucuda muhafaza ederek tüketebilirsiniz. Besin değeri çok yüksek olup ayrıca enerji deposudur. İspir ilçemizde yapıldığı köyler başlıca Öztoprak köyü, Kenasor köyü, Zeyrek, Kompur köyü, Salaçor köyü, Koç köyü, Özlüce Köyü, Devedağı, Duru Köy, Ahpirik bunlardan bazılarıdır. Haftalık ve taze olarak gelen bu ürün siz değerli müşterilerimizle buluşmayı bekliyor.

 

Not: Bir tabaka ürünün ağırlığı 400 gramdır. Ürün ağırlığı tandırda pişme süresine göre değişim gösterebilir. Ürün adet olarak satılmaktadır. Bir adet ürün bir tepsi çapındadır.

Kuru Kaymak Nedir? Kuru Kaymak Nasıl Yapılır? Öncelikle süt tandır üzerinde iyice kaynatılır, Hemen belirtmek gerekir ki kuru kaymak yeni doğmuş inek sütünden yapılmaz, bunun sebebi yeni doğan inek sütünün yağlı olmayışıdır. Süt yağlı olmalıdır ki elde edilecek kaymakta kalın olsun. Kaynayan süt tandır üzerinden alınır ve tandırın harlı ateşi azaltılır, kararı miktarınca köz kalır. Sonrasında tandırın üzerine ortalama 6-8 kg süt alacak şekilde derinlik ve çapa sahip bakır tepsi oturtulur. Tepsiye yaklaşık 50 cm yükseklikten kaynamış olan süt köpürtülerek dökülür. Bu yükseklik sütün yarısı boşaltıldıktan sonra 100 cm yüksekliğe kadar çıkarılarak tencerenin içerisindeki tüm süt tepsiye dökülür. Tepsideki süt köpüğünün kalınlığı 3-4 cm yi bulacak şekilde süt dökülmelidir. Tepsi hafif hafif kaynamaya başladıktan sonra tepsinin üzerine 60-70 cm yüksekliğinde 4 ayaklı etrafı açık üstü kapalı sehpa benzeri bir koruyucu kapatılmaktadır. Daha sonra sehpanın üzeri kalın bir bez ile örtülmektedir. Bu çadır bezine benzer kalın bir bez olmalıdır. Fakat sehpanın 3 tarafı kapatılırken bir tarafı kaynayan sütün hava alması için yerden sehpa yüksekliğinin yarısına kadar açık bırakılır. Sütün kaynaması sürekli kontrol edilerek tepsinin üzerinde 1-1,5 cm lik bir katman olana kadar bekletilmelidir. Tepsinin dibi tutmayacak ve dibinde çok az süt kalacak şekilde zaman ayarlaması yapılarak tandırın üzerinden alınmalıdır. Son olarak tepsinin kenarlarından bıçak yardımı ile kesilip ayrılan yuvarlak tabaka şeklindeki kuru kaymak altına bir oklava takılmak suretiyle yufka gibi tepsiden alınıp; İspir Kuru Kaymağı olarak tüketimi için soğumaya bırakılmaktadır. Bu zor ve meşakkatli süreç nedeniyle bir tandırda bir günde en fazla 2-3 kuru kaymak yapılabilmektedir. 

Genellikle kahvaltı sofralarında bala bandırılarak tüketilir.

Kendi yorumunuzu yazın

Mevcut değerlendirmeler

Murat
Asıl kaymak bu dedirten lezzet. Erzurum'dan Samsun'a bir günde elime ulaştı.
15.04.2021
Fatma
Daha önce de almıştım. İki günlük kargo sürecinde (şubat ayında ve havalar oldukça soğukken) bütünüyle çözünmüş oluyor. Tüketmek ise riskli...
04.04.2021
Mehmet
Ürün gayet güzel ve lezzetli. Çocuklarımla birlikte keyifle tüketiyoruz. Balla birlikte de gayet lezzetli oluyor. Ancak gramaj konusunda sıkıntılar olabiliyor. Sitede "Bir tabaka ürünün ağırlığı 500 gramdır." olarak belirtse de siparişimdeki ürün 316 g. çıktı. Müşteri desteği ile görüştüğümde "köyden nasıl geliyorsa o şekilde gönderdiklerini, ortalama bir şey yazıldığını" belirttiler. 500 gramın ortalama sapması da bu kadar olmaz ama. Ayrıca sitede bu yönde de bir uyarı bulunmuyor. Bu hususun da Kars Bakkaliyesi gibi bir işletmeye yakışmadığını düşünüyorum.
15.10.2020
Fırat
bilmeyen varsa bu ürünü mutlaka alsın denesin. Ben ilk defa yedim ve gerçekten çok sevdim. Özelikle bu üründe alişverişim dvam edecek.
15.01.2020
Hasan O
vay be bunun satılabileceğini hiç düşünmemiştim köyümün ürünleri
14.01.2020
tadı lezzeti mükemmel ama bunu alınca yanında balda vermeliler kuru kaymak balsız olmuyor abi
20.11.2019
Can C.
Annem sipariş vermiş Ankara'ya, önce kızdım taa Erzurum'dan bumu gelir diye. Ama sabah kahvaltıda yeyince, öğlen de istedim. Biz  cahil kalmışız kaymağın hası buymuş.
14.05.2019
Ahmet S.
İlk defa Kars Bakkaliyesinde tadına baktığım daha sonra hep sipariş verdiğim harika tat. Vakumlayarak göndermenizi de ayrıca tebrik ederim
24.02.2019
Ayşegül B.
Önce kuru kaymağı dilimledim. Birazını derin dondurucuda sakladım. Sabahları çocuklarıma ekmek yerine 2 dilim kuru kaymak ile bal yediriyorum. Kışın bundan daha iyi koruma olmaz. Ben memnunum.
05.01.2019
Mürşit Cem
Gayet güzel. Tavsiye olunur.
06.12.2018
Rumeysa
İlk denediğim de bu nasıl bir tad acaba nasıl yenir diyordum ama balla birlikte Enfes oluyor.Böyle bir lezzeti mutlaka herkes denemeli güvenli ve hızlı teslimatla damağınız tatlanacak 👍🏻
09.11.2018
Ali K.
muhteşem ikili kuru kaymak ve bal
21.11.2017
Erdal A
muğlada görev yaparım erzurumluyum memlekete her gitmeme kuru kaymak getiririm kargo bizim için çok büyük kolaylık oldu dükkandan bizzat gidip ne alıyorsan kargodan aynı ürün çıkıyor kandırma yanıltma yok
20.07.2017

Derin dondurucuda saklayınız. Kurumaması için streç filmle kaplayabilirsiniz. Koruyucu madde içermediğinden uzun süre bekleyince küflenebilir.

  • Sadece kayıtlı kullanıcılar Yorum yazabilir

Bu Ürünü alan müşteriler aynı zamanda bunlarıda satın aldı

Ev Ketesi

-
₺40,00 / ad

Erzurum Lavaş Ekmeği

-
₺45,00 / ad

Yıllanmış Eski Kaşar

-

Normal Fiyat : ₺450,00

₺425,00 / kg