Otlu Peynir

₺175,00 / kg

Meşhur Van otlu salamura peyniri

 

Not: Bu ürün tartılarak satılır. Yaklaşık 87,50 TL dir. Bir kalıp ağırlığı 400 ile 600 gr arasında değişebilir.

Otlu peynir nasıl yapılır? Van kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti otlu peynir; ilkbahar mevsiminde büyük emeklerle hazırlanan otlu peynir, birçok aşamadan geçerek üretilmektedir. Peynirin ilkbahar mevsiminde yapılmasının nedeni, sütün ve otun bu mevsimde en bol olduğu dönem olmasıdır. Van otlu peynirinin yapımında hangi otların kullanıldığı merak konusudur. Peynir yapımında başlıca Sirmo, Heliz, Mendo ve Kekik otları kullanılmaktadır. Çiğ yada ılık sütün mayalanmasıyla (peynirin mayalanmasında şirden maya kullanılmaktadır) elde edilen peynirde çoğunlukla koyun sütü tercih edilir, mayalanan süt 1-2 saat içerisinde pıhtı kıvamına gelir. Daha sonra bir kat pıhtılaşmış süt bir kat ise ot karışımı katılarak birkaç kat oluşturulur ve bez bir torbaya alınır. Bez torbanın ağzı kapatılarak iki taş arasına alınarak süzülmeye bırakılır. Süzme işleminden sonra peynir dilimlenerek tuzlama aşamasına geçilir. Tuzlandıktan sonra küplere basılır. Küplere basılan otlu peynir yaklaşık 5-6 ay torak altında muhafaza edilir. Bu aşama da tamamlandıktan sonra peynir tüketime hazır hale gelmiş olur. Kars Bakkaliyesi’nde satışa sunulan Van otlu (tulum) peyniri anlatıldığı gibi geleneksel yöntemlerle üretilir ve hiçbir katkı maddesi içermez.

Buzdolabı veya derin dondurucuda saklayınız. Kurumaması için streç filmle kaplayabilirsiniz. Koruyucu madde içermediğinden uzun süre bekleyince küflenebilir. 15 günden fazla sürede tüketecekseniz derin dondurucuda saklamanız tavsiye edilir. Hava ile temas etmediği sürece buzdolabında saklanabilir.

Kendi yorumunuzu yazın

Mevcut değerlendirmeler

Mehmet hanifi
Ücreti ödememle kargo bildiriminin gelmesi bir oldu gayet hızlı , paketleme özenli, tadı efsane teşekkürler tüm işletme çalışanlarına.gaziantep’ten selamlar :)
04.02.2022
mustafa
Çok aşırı tuzlu
05.04.2021
Öner
Aşırı tuzlu. Ben yiyemedim.
13.04.2020
Nazlı
bilinerek alınsın diye yorum bırakıyorum. Ortalamanın üzerinde tuzlu bir ürün
24.05.2019

  • Sadece kayıtlı kullanıcılar Yorum yazabilir

Bu Ürünü alan müşteriler aynı zamanda bunlarıda satın aldı

Yıllanmış Eski Kaşar

Normal Fiyat : ₺410,00

₺395,00 / kg

Erzurum Lavaş Ekmeği

-
₺40,00 / ad

Ev Ketesi

-
₺22,50 / ad