Otlu Tulum Peynir

₺180,00 / kg

Meşhur Van otlu küp peyniri

 

Not: Bir kalıp ürünün ağırlığı 500 gramdır.

Buzdolabı veya derin dondurucuda saklayınız. Kurumaması için streç filmle kaplayabilirsiniz. Koruyucu madde içermediğinden uzun süre bekleyince küflenebilir. 15 günden fazla sürede tüketecekseniz derin dondurucuda saklamanız tavsiye edilir. Hava ile temas etmediği sürece buzdolabında saklanabilir.

Otlu peynir nasıl yapılır? Van kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti otlu peynir; ilkbahar mevsiminde büyük emeklerle hazırlanan otlu peynir, birçok aşamadan geçerek üretilmektedir. Peynirin ilkbahar mevsiminde yapılmasının nedeni, sütün ve otun bu mevsimde en bol olduğu dönem olmasıdır. Van otlu peynirinin yapımında hangi otların kullanıldığı merak konusudur. Peynir yapımında başlıca Sirmo, Heliz, Mendo ve Kekik otları kullanılmaktadır. Çiğ yada ılık sütün mayalanmasıyla (peynirin mayalanmasında şirden maya kullanılmaktadır) elde edilen peynirde çoğunlukla koyun sütü tercih edilir, mayalanan süt 1-2 saat içerisinde pıhtı kıvamına gelir. Daha sonra bir kat pıhtılaşmış süt bir kat ise ot karışımı katılarak birkaç kat oluşturulur ve bez bir torbaya alınır. Bez torbanın ağzı kapatılarak iki taş arasına alınarak süzülmeye bırakılır. Süzme işleminden sonra peynir dilimlenerek tuzlama aşamasına geçilir. Tuzlandıktan sonra küplere basılır. Küplere basılan otlu peynir yaklaşık 5-6 ay torak altında muhafaza edilir. Bu aşama da tamamlandıktan sonra peynir tüketime hazır hale gelmiş olur. Kars Bakkaliyesi’nde satışa sunulan Van otlu (tulum) peyniri anlatıldığı gibi geleneksel yöntemlerle üretilir ve hiçbir katkı maddesi içermez.

Kendi yorumunuzu yazın

Mevcut değerlendirmeler

SİNAN
tadı güzel fakat  .bize gelen peynir çok fazla tuzluydu
18.08.2022
mustafa
Normal tuzlu, otlu, lezzetli bir peynir.
05.04.2021
ilker
Uzun suredir alisveris yaptigim bir firma, gerek urunleri, gerekse musteriye saygili tutumlari ile hakikaten takdire degerler. Daha once yaptigim alisverislerden o kadar memnun kaldim ki, peyniri bile getirtir oldum. :)
20.01.2021
Ümit K.
Memleketimin peyniri..
12.11.2019

  • Sadece kayıtlı kullanıcılar Yorum yazabilir

Bu Ürünü alan müşteriler aynı zamanda bunlarıda satın aldı

Ev Ketesi

-
₺40,00 / ad

Erzurum Lavaş Ekmeği

-
₺45,00 / ad

Yıllanmış Eski Kaşar

-

Normal Fiyat : ₺450,00

₺425,00 / kg