Destek Hattı
Sepetim
0
Beğendiklerim

Ürün ve Fiyatlar Hakkında

Kars Bakkaliyesinde satışa sunulan ürünler ile bu ürünlere ilişkin fiyatlar satış kanallarına göre değişim göstermemektedir. Yani interaktif kanallarla sipariş verdiğiniz bir ürün ve fiyatı ile bizzat işyerimize gelerek satın aldığınız ürün ve fiyatı arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Kargo yapılan ürünler işyerimizde günlük satışa sunulan ürünlerden seçilmekte ve mevcut fiyatlardan fiyatlandırılmaktadır.

Siparişi Verilen Ürün İle Görseldeki Ürün Fotoğrafları Aynı mı?

Öncelikle ürün fotoğraflarının tamamı kendi çekimimiz olup, çekimler işyerimizde satışa sunulan ürünler ile gerçekleştirilmiştir. Siyah fonlu fotoğraflarda ürünün kargo ile gönderilen paketli hali gösterilmiştir.

Bal Kaliteleri Neden Farklılık Gösteriyor?

Balda kalite çok farklılık gösterebilen bir kavramdır ve bunu görünüşünden anlamak mümkün değildir. Daha çok tadından, kokusundan ve akışkanlığından anlaşılır. Bunun dışında en sağlam sonuç laboratuvar ortamlarında alınır. Bal kalitesini etkileyen faktörler şunlardır.

Balın Üretildiği Bölge: Çiçek balının kalitesini ve tadını belirleyen en önemli faktör balın üretildiği bölgenin rakım seviyesidir. Belli bir rakıma kadar bal ne kadar yüksekte üretilirse bölgedeki çiçek çeşitliliği artar ve bu da balın kalitesini artırır. Ayrıca bölgede ne kadar az ağaç olursa bal o kadar kaliteli olur. Çünkü birçok meyve ağacından ve çam ağacından bal üretilebilir. Bu da balın meyve karışımı veya çam balı karışımı olmasına neden olur.

Sağım Zamanı: Bal kovandan ne kadar geç alınırsa yoğunluğu o kadar artar. Bunun sebebi işçi arıların kovanda sıcak bir ortam oluşturarak balın içindeki suyun buharlaşmasını sağlamalarıdır. Bal yoğunlaştıkça akışkanlığı azalır ve ağızda daha yoğun bir tat bırakır. Balın uzun yıllar boyunca bozulmamasını sağlayan da yoğun olması ve içerisinde çok az miktarda su bulundurmasıdır. Bu sayede her canlı gibi suya ihtiyaç duyan bakteriler balda su ihtiyacını karşılayamadığından yaşamını sürdüremezler ve bu yüzden bal yıllarca bozulmadan kendini muhafaza edebilir. Örneğin; yapılan kazılarda Mısır Kraliyet ailesine ait eski bir mezar odasında (3300 yıllık), kararmış ve sertleşmiş fakat saflığını kaybetmemiş bal bulunmuştur.

Bölgenin İklimi: Kurak bölgelerde üretilen ballar nemli bölgelerde üretilen ballara göre daha yoğun olur. Bunun sebebi arıların balın içerisindeki suyu buharlaştırma işlemini yaparken zorlanmaması ve daha yoğun bal işlemesidir. Ayrıca farklı iklimlerde yetişen çiçekler balın nektarını da değiştirmektedir.

Bal neden kristalize olur ve nasıl geri dönüşümü sağlanır ?

Balla ilgili merak edilen önemli bir konu, balların bir süre sonra kristalleşmesinin (halk arasında şekerlenme olarak adlandırılmaktadır) bir problem teşkil edip etmediğidir. Bu durum bazen bala seker şurubu katılmış olduğu şeklinde yanlış yorumlanır. Ancak bu inanış gerçeğin tam aksidir. Zira seker şurubu ilave edilmiş ballar çok uzun süre kristalleşmeden kalabilir. Saf ve doğal ballar ise, balın elde edildiği çiçeklerin türüne göre değişmekle beraber, özellikle kış aylarında ve soğukta muhafaza edildiği taktirde birkaç ay gibi kısa bir sürede kristalleşebilmektedir. Kristalleşme için en uygun sıcaklık 14°C civarıdır. 10 °C'nin altında ve 26,5°C'nin üzerinde kristalleşme yavaşlar. Balda kristalleşme olması hiçbir şekilde bala yapılmış bir hilenin göstergesi değildir. Bu kesinlikle doğal bir olay olup, balın tüketilmesini engellemez. Kristalleşmiş balın tüketilmesinde, sağlık açısından hiçbir sakınca yoktur. Avrupa, Amerika ve Kanada'da balın kontrollü Sartlarda kristalleştirilerek "Krem bal" olarak tüketimi çok yaygındır. Tüketici krema kıvamında ve daha az akışkan, daha sürülebilir özelliklere sahip bu ürünü sıvı bala tercih etmektedir. Ancak bazı balların içine kristalize olmasını engellemek için farklı maddeler katılabilir. Bu işlem bala doğal özelliğini kaybettirir. Kısaca bal, doğal olursa kristalleşir. Bal, sulu olursa (buna erken sağım yapılması yani erkenden balın kovandan alınması sebep olur) daha hızlı kristalize olur.

Bal kristalleşmiş haliyle de tüketilebileceği gibi, benmari usulü bir ısıtma işlemiyle kristaller çözdürülüp bu şekilde de tüketilebilir. Isıtma işlemi şu şekilde yapılır; sıcak su dolu bir kabın içerisine süzme bal kabıyla birlikte konulur ve bal sudan aldığı ısıyla yavaşça çözülür. Bu işlem sırasında bal bir kaşıkla karıştırılırsa çözülme işlemi daha hızlı gerçekleşir. Eğer suyun sıcaklığı balın çözünmesine yeterli olmuyorsa bu işlemi kaynamakta olan bir su ile yapılır. Ayrıca süzme ve petek ballar kalorifer peteğinin üzerinde de birkaç günde çözülebilir.

Karakovan Bal ne demektir ?

Karakovan balı tüm peteğin arılar tarafından yapılmasıdır. Bu balın en büyük özelliği bal mumunun arı tarafından örülmüş olmasıdır. Diğer ballardan farkı peteği sağlamlaştırmak ve arının işini kolaylaştırmak için balın arasına sıkıştırılmış plaka mum konulmamasıdır. Aslında bu mumda arıların daha önce ürettiği petek balların süzülme işleminden arta kalan mumların eritilip işlenmesiyle elde edilir. Fakat sıkıştırıldığı için yenilirken ağızda dağılmaz ve balın yiyimini zorlaştırır. Karakovan balda ise mum ağızda daha kolay dağılır. Ayrıca karakovan balı üreticiye bağlı olarak şekerli veya şekersiz olabilir. Şekersiz karakovan balları tamamen doğal olan ballardır.

Yine karakovan balı ile ilgili olarak yanlış bilinen hususlardan birisi de balın rengidir. Balın renginin koyu renkli olması balın karakovan balı olduğunu veya açık renkli olması karakovan balı olmadığını göstermez. Balın rengini, çiçek çeşidi ile yavru arıların petekte bulunup bulunmaması etkiler. Arılar, yavrularını koydukları peteklerin mumlarını yavrularını koruma içgüdüsüyle daha kalın örerler ve bu kalınlığın oluşturduğu sıcaklık ise peteğin renginin daha koyu olmasına neden olur.

 

Kargoda ürün hasar görürse?

Kars Bakkaliyesi tarafından gönderilen bütün ürünler özenle ambalajlanıp, en uygun şekilde kargo şirketine teslim edilmektedir. Eğer bir şekilde size ulaşan ürün üzerinde darbe veya kırık var ise bu durumu teslimat anında ürünü getiren kargo görevlisine bildirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle ürünü teslim aldığınız anda kontrol etmeniz mağduriyetinizin giderilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Kırık, darbeli, yırtık ambalajları hiçbir surette teslim almayınız. Eğer bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalırsanız, ürünün hasar durumunu bildiren bir not hazırlamanız ve bu notu kargo görevlisine hazırlattığınız tutanak ile iade etmeniz rica olunur.

Şekerli bal nedir?

Şekerli ballar arıların, seker şurubuyla beslenmeleri neticesinde elde edilen ballardır. Arılar, balın bir kısmını veya tamamını çiçeğin nektarından değil, hemen kovanın önüne konmuş olan şekerden imal eder. Bu işlem genellikle arının peteği tamamlayamadığında yapılmaktadır. Arıya yedirilen şekerin miktarına göre balın seker oranı değişir. Şekerli ballarda bal tamamen özelliğini kaybetmez. Fakat tamamen doğal olduğu da söylenemez. Şekerli ballar şeker hastalarının yemesi halinde rahatsız edebilir. Bir balın şekerli olup olmadığı en iyi laboratuvar ortamlarında anlaşılır. Fakat bunun yanında uzun süre bu işle uğraşanların çoğu tadına bakarak da genelde doğru tahminde bulunabilirler.

Peynirlerin küflenmesi hakkında

Doğal peynirler koruyucu madde içermezler ise bir süre sonra küflenirler. Bu süreyi; tuz oranı, peynirin olgunlaştırılması veya tazeliği etkiler. Satın aldığınız peynirleri küflenmeden muhafaza etmek için; satın aldığınız peyniri birkaç kahvaltıda tüketebileceğiniz parçalar halinde dilimleyip streç filmle sıkıca kaplayın. Daha sonra ürünün detaylandırıldığı sayfadaki alt bölümde yer alan saklama şartlarına uygun şekilde buzdolabı veya derin dondurucuya parçalar halinde koyun. Bu sayede tükettikçe paketleri açarsanız ve ürün hava almaz ve küflenme yapmaz.

 

Tartılarak Satılan ürünler hakkında

Kars Bakkaliyesi, interaktif olarak yaptığınız alışverişin yüz yüze yapılan alışveriş gibi olmasına özen göstermektedir. Bu sebeple ağırlığı değişkenlik gösteren ürünler tartılarak satılır. Mesela bir kalıp peynir sipariş verdiğinizde fiyatlandırma kalıp üzerinden değil de ağırlık üzerinden hesaplanır. Böylece siz aldığınız ürün kadar ödeme yapmış olursunuz. Tartılarak satılan ürünlerin detay sayfasında bulunan not kısmında ortalama ağırlıklar ve ortalama tutar yazmaktadır. Yani tartılacak ürünün tutarı tam bilinmese de en yakın değeri önceden öğrenebilirsiniz. Ürün tartılıp toplam tutar hesaplandıktan sonra verdiğiniz Gsm numarasına kısa mesaj ile bilgilendirme yapılacaktır.